ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEOLAR DERNEKLERİMİZ KÖYLERİMİZ ZİYARETÇİ DEFTERİ ANKETLER İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SAAT


12 Hayvanlı Türk Takvimi

Tarih 01 Şubat 2010, 21:37 Editör

Bilindiği gibi Nogaylarımızda dün olduğu gibi bugün de yazılı kayıt tutma alışkanlığı maalesef mevcut değildir. Bu sebepledir ki bir çok gelenek, görenek ve diğer kendimize has değerlerimizi zamanla kaybetmişiz ve kaybetmeye de devam etmekteyiz. İşte bunlardan birisi de Öz be öz Türklere yani atalarımıza ait olan (her ne kadar Çinliler sahip çıksa da) 12 Hayvanlı Türk Takvimi'dir.

Bilindiği gibi Nogaylarımızda dün olduğu gibi bugün de yazılı kayıt tutma alışkanlığı maalesef mevcut değildir. Bu sebepledir ki bir çok gelenek, görenek ve diğer kendimize has değerlerimizi zamanla kaybetmişiz ve kaybetmeye de devam etmekteyiz. İşte bunlardan birisi de Öz be öz Türklere yani atalarımıza ait olan (her ne kadar Çinliler sahip çıksa da) 12 Hayvanlı Türk Takvimidir.

Eski Nogaylarımız nüfus kaydı olmadığı halde yaşlarını bizimkilerden daha net olarak bilebiliyorlardı. Çünkü büyüklerimiz atalarımızdan kalma 12 hayvanlı Türk Takvimini kullanıyorlardı. Bu takvimi çok iyi biliyor ve bir o kadar da iyi yorumlayabiliyorlardı. Büyüklerimizden biri diğerinin yaşını sorduğunda, karşısındaki doğduğu yılı; yani bir hayvan ismini söyler soran kişi onu hemen hesaplar ve yaşını net olarak söyleyebilirdi. Ancak bu insanları kaybettikçe kendi öz değerlerimizden olan bu takvimi de kaybettik.

Bu takvimle yaş hesaplayabilen benim çevremde en son bildiğim kişi rahmetli amcam Mevlüt Polat’tı (Mekanı Cennet olsun). O bizim çevremizdekilerin yaşını eski yıl hesabına göre anında (elbette yılını bilenlerin) hesaplayabilirdi. Ancak Ondan sonra çevremde bu hesabı yapabilene rastlamadım. Bununla beraber yılını bildiği halde, gerçek yaşını net olarak bilmeyen çokça büyüklerime rastladım. Bu büyüklerimize yaşını sorduğumda aldığım cevap çoğunlukla ben tam bilmiyorum ama babam veya dedem senin yılın (örneğin) koyan derdi biliyorsan sen hesapla da ben de öğreneyim oldu. Ben de amcamdan öğrenme fırsatını bulduğum için hesabını yaparak yaşını söyleyebiliyorum. Ancak bu konuda herkes benim kadar şanslı değildi. Aynı zamanda doğum tarihini net olarak bilip de, değerlerimizi yaşamak ve yaşatmak isteyen bu nedenle eski takvimdeki yılını öğrenmek isteyen meraklı gençlerde yok değildi.

Bu nedenlerle, teknolojiyi de kullanarak bu öz varlığımız olan 12 Hayvanlı Türk Takvimini güncelleştirerek Nogaylarımızın hizmetine sunmanın benim için bir görev olduğunu kabul ederek bu takvimi oluşturmaya karar verdim. Ancak programlama konusunda bilgisayar bilgim bu işi yapabilecek seviyede yeterli olmadığından bu iş bende hep bir uhde olarak kaldı. Ta ki web dizaynı yapabilen, Kimya Mühendisi arkadaşım Atilla GÜNTÜRK’le tanışıncaya kadar. Sonunda benim konu ilgili araştırmalarım ve pratiklerle edindiğim bilgiler onun bilgisayar bilgisi ile birleşince ortaya bu güzel eser çıkmıştı. Kendisine bütün Nogaylar adına teşekkür ederim.

Takvim bilgisayar ortamında iki farklı hesaplama şeklinde sunulmuştur.

1. Sütunda; doğum yılını bilip de, eski takvime göre bir hayvan ismi olan yılını (cılını) öğrenmek isteyenler için hesaplama yapılmaktadır.

2. Sütunda; eski takvime göre bir hayvan ismi olan yılını (cılını) bilip de, miladi olarak doğum tarihini ve yaşını net olarak öğrenmek isteyenler için hesap yapılmaktadır. Burada (2. sütunda) değerli kullanıcılarımız yaşlarını tahmini olarak girecekleri için iki farklı tarih ve yaş hesaplanacaktır. Bu iki farklı yaştan hangisi olduğuna kullanıcı kendi tahmini yaşına göre karar verecektir. Seçilen yaş net olarak kullanıcının kesin yaşıdır. İki farklı tarih ve yaş hesaplamanın nedeni bu takvimde yılların 12 yılda bir tekrar dönmesidir. Örneğin: 2008 yılında 83 yaşında olan bir kişi ile 71 yaşında olan bir kişinin de doğum yılı eski takvime göre İnek (sığır) yılıdır. Dolayısıyla yılının inek yılı olduğunu bilen bir kullanıcı tahmini olarak 75 yaşındayım diye bilgisayara girdiğinde karşısına 83-1925 ve 71-1937 olarak sonuç çıkacaktır. Kullanıcı yaşantısındaki diğer özel olayları (Evlilik tarihi, askerlik tarihi, çocuklarının doğum tarihi gibi)  değerlendirerek, bu iki sonuçtan birisini seçecektir. Bu iki sonuçtan birisi kullanıcının kesin yaşını ve doğum tarihini verecektir. (Tabii ki yılının kesin olarak inek yılı olduğunu biliyorsa).

Hazırlanan bu takvimin bütün Nogaylarımın hep mutlu doğum tarihlerinin hesaplanmasında kullanılması dileklerimle…

Dr. Haydar POLAT / Zir. Yük. Müh. Akin Köyü / Şereflikoçhisar / ANKARA

Bu haber 10787 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

12 Hayvanlı Türk Takvimi

  • Bu kategoriye henüz haber eklenmedi.

Google Translate

GALERİ

ANKET

Yeni sitemiz sizce nasıl olmuş ???

Tüm Anketler

SAYAÇ

Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Tekil1
Bugün Çoğul56
Toplam Tekil 60653
Toplam Çoğul244124
Ip 93.89.225.254

Tüm Hakları www.nogayturkleribulteni.org ve www.nogayturkleri.org aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu